Tel: +90 (312) 418 20 08 (pbx)
Atatürk Bulvarı No: 135 Kızılay/Ankara

temel liselerin durumu amaci sikca sorulan sorular

Kurumumuz Hakkımızda Eğitimlerimiz Gruplarımız Temel Lise 10. Sınıf Temel Lise 9. sınıflar Temel Lise 12. Sınıflar Temel Lise 11. Sınıf iletişim Eğitim Etüd Sistemi Rehberlik Öğrenci Koçluk Sistemi Ders Çalışma Kampları Öğrenci Motivasyon Sistemi Hafıza Teknikleri İle Eğitim Temel Lise Avantajları Ankaradaki En iyi Dershane Kyk Yurt Sonucları Acıklandı universitelere ek yerlestirme basvurulari icin bugun son gun herkes icin gecerli olan verimli ders calisma kurallari lys sonuclarinin aciklanmasi sonrasi ek yerlestirme basvuru sureci ne zaman osymde şok istifa yeni mufredatla birlikte neler degisiyor 2018 de ogrenci burslari ne kadar kyk iletisim merkezi artik 7 24 calisacak genclik ve spor bakanligi yuksekogrenim kredi ve yurtlar kurumuna kyk bagli yurtlara basvurular basladi hobi edinemeyen insanlariz peki hobi nedir osymden puan hesaplamasinda hata aciklamasi verimli ders calisma teknikleri Yurt Başvuruları kyk bursu ve kredisi hakkinda bilinmesi gerekenler azmin adi fulya temel liselerin durumu amaci sikca sorulan sorular ygs lys kursu Ankara Özel ogretim kursu Ankara da ki en iyi dershane Veli Bilgilendirme Temel Lise Bünyesinde Verilen Etütler Ankara Temel Lise YKS TYT Kursu YKS Eğitimi Temel lise bünyesinde verilen psikolojik danışmanlık Ankara Temel Lise Veli Bilgilendirme Sistemi Temel Lise Anlayışımız Sınav Kaygısı Ankara Yks Eğitimimiz Ankara Temel Lise Ankara Temel Lise Rehberlik Hizmeti Temel Lise Bünyesinde Verilen Kaynaklar YKS Nedir Neden Temel Lise Temel lise Nedir Temel Lise Sosyal Yaşam Türkiyedeki Lise Çeşitleri Dershanelerden Temel Liseye Geçiş Temel Liselerin Ayrıcalıkları Temel Lise Fiyatları Ankara Temel Lise İle Üniversiteye Hazırlanın Blog Sınav Sistemleri Neden Temel Lise KISA BİR MOLA ANKARA BUTİK DERSHANESİ YAZ KAMPI ANKARA TEMEL LİSESİNDE ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK Temel Lise Avantajları

temel liselerin durumu amaci sikca sorulan sorular

Temel Lise Nedir?

temelliseBilindiği üzere 01.03.2014 tarihinde TBMM tarafından 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununda yapılan değişiklikle, kamuoyunda “dershane” olarak bilinen özel öğretim kurumlarının 01.09.2015 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere faaliyetlerine tümüyle son verilmesine karar verilmiştir. Ancak bugüne kadar dershane olarak faaliyet gösteren bu kurumlardan talepte bulunanlarının ise bu tarihten sonrasında MEB’in dershaneleri özel okula dönüştüren projesi çerçevesince yine bakanlık denetimi, gözetimi ve teşvikiyle “ÖZEL OKUL” olarak faaliyet göstermelerine izin verilmiştir. Bu şekilde eğitim-öğretim faaliyetine yenilenmiş ve dönüşmüş şekli ile katılan ortaöğretim özel öğretim kurumları olan Temel Liseler; “Dönüşüm programına alınan kurumların kurucuları tarafından açılan ve faaliyetleri 2018-2019 eğitim-öğretim yılının sonuna kadar devam edecek olan orta öğretim özel okullarına verilen addır”.

 Temel Liselerin Amacı

Temel liseye, ortaokulu ya da imam hatip kısmını bitiren 9.sınıfa geçmeye hak kazanmış her öğrenci kaydını yaptırabilir. Temel Liseler her düzeyden öğrenciye kapısı açık olan kurumlardır.

Temel liseler, haftada 35 ders saati olmak üzere ORTAK DERSLER ve SEÇMELİ DERSLER olarak ikiye ayrılır. Kalan saatlerde de sınav yapmak üzere sabahçı öğlenci olarak ikili öğretim yapabilirler. Tüm dönüşüm okulları ve özel okullar cumartesi günleri valilik izniyle sadece kendi öğrencilerine kurs verebilirler. Pazar günleri hiçbir okul türünde, eğitim-öğretim faaliyetleri yapılmaz.

Temel liselerde mevcut özel liselerde zorunlu olan oyun bahçesi, bilişim teknolojileri dersliği ve yemek salonu bulunması isteğe bağlıdır. Temel liselerde genel kontenjan tespit edilirken tuvalet ve lavaboların sayıları ile laboratuvarlar, müzik ve görsel sanatlar dersliği alanlarının en düşük olanının kontenjanı esas alınır. İkili öğretim yapacak temel liselerde bu yönergeye göre belirlenen kontenjanın iki katı kurum kontenjanı olarak belirlenir. Temel Liseler teşvik amaçlı olarak her bir sınıf için 16-24 arası öğrenci alabilirler.

Kimler Devletten Teşvik Kredisi Alabilir?

Öğrencinin durumu velinin dolduracağı tespit formu ile belirlenir. Öğrencinin bir önceki yılda başarı durumu puanlanır. Ailenin aylık gelir durumu da puanlandırmaya tabi olur. Aynı zamanda öğrencinin bir olimpiyat başarısı var ise bu teşvikte etkili olur.

İlk soru, 9 ve 12. sınıf aralığında olan öğrenciler için geçerli olur. Bir yıl önceki başarı durumuna göre puan verilir. Başarı durumu pekiyi ise 15; iyi ise 10; orta ise 5 puan kazanır.    İkinci bölümde anne babanın hayatta olup olmadığı sorulur. Devletin himayesindeki çocuklar için 60, koruyucu ailede olanlar için 30 puan verilir. Anne babası ölenlere 10; biri yaşıyorsa 5 puan yazılır. Engeli olanlar için 5 puan ilave edilir. Destek verilecek öğrenci sayılarının hesaplanmasında, illerin bulundukları kalkınmada öncelikli yöre durumuna göre katsayı hesabı yapılır. Kalkınmada öncelikli 1 ve 2´nci bölgede bulunan öğrenci sayısı belirlenirken 0,95; 3 ve 4´üncü bölgede bulunanlar 1,00; 5´inci bölgede bulunanlar 1,20; 6´ncı bölgede bulunanlar 1,30 katsayı puanıyla çarpılır.

Nakil ve geçiş işlemleri nasıldır?

Temel Liselerin onuncu, on birinci ve on ikinci sınıfları ülkemizdeki özel veya devlet tüm örgün ortaöğretim okullarında hangi programı uyguluyor olursa olsun

Fen Lisesi,
Sosyal Bilimler Lisesi,
Anadolu Öğretmen Lisesi,
Anadolu Lisesi, Güzel Sanatlar Lisesi,
Spor Lisesi,
Meslek Lisesi,
Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,
Çok Programlı Anadolu Lisesi, Anadolu İmam-Hatip Lisesi,
Sağlık Meslek Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi,
Endüstri Meslek Lisesi,
Kız Meslek Lisesi, Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi,
Genel Lise vs. okuyan ara sınıf öğrencilerinin kayıtları nakil ve geçiş esaslarına göre ilave hiçbir şart aranmaksızın yapılabilir. Diğer örgün ortaöğretim kurumlarında okuyorken dokuzuncu sınıfta sınıf tekrarı yapmak zorunda kalan öğrencilerin de Temel Liselere kayıtları ilave hiçbir şart aranmaksızın nakil ve geçiş esaslarına göre yapılabilir.
Temel Liselerin öğrencileri de istedikleri bir başka Temel Liseye nakil yaptırabilirler.
NOT: Başka program uygulayan bir ortaöğretim kurumunun (örneğin Meslek Lisesi) onuncu, on birinci, on ikinci sınıflarında okurken Temel Liseye nakil yaptıran öğrenciler geçmişe dönük herhangi bir fark dersi almalarına gerek kalmadan kaldıkları sınıftan eğitimlerine devam ederler ve Temel Liseden mezun olduklarında da kendilerine Temel Lise diploması verilir.

Temel Liselerin Kıyafet Yönetmeliği Nasıldır?

Biliyoruz ki devlet okullarının çoğunluğunda da artık serbest kıyafet uygulamasına geçilmiş durumda. Bu durumda temel liselerde de genel olarak serbest kıyafet uygulamasına gidileceği düşünülmekte ya da kurumun kendi armasının olduğu uniseks  t-shirtler isteğe bağlı pantolon ve ya etek uygulaması yapılabilir.

Neden Temel Liseleri Tercih Etmeliyiz?

Temel liselerde, hem MEB müfredatı, hem özel okul hem de önceki yıllardan süregelmiş olan dershane müfredatının karması şeklinde bir program uygulanması yapılmaktadır. Her kurumun kendi içinde öğrenciye ve veliye sunacağı pek çok cazip imkanları da düşünecek olursak bilinmiş özel okulların çok daha az miktarda maliyetine bu hizmetleri almak mümkün olacaktır. Artı olarak bir de devletin öğrenci teşvik kredisinden de faydalanıldığında bu maliyet çok daha asgari düzeye iniyor. Hal böyle olduğunda devlet okullarının karışık, karmaşık ve kalabalık sınıflarında eğitim almaktansa oldukça makul fiyatlara özel okul statüsünde yer alan temel liseleri  tercih etmek velilere ve öğrencilere daha mantıklı bir seçim gibi görünüyor.

Temel liseye dönüşen kurumların ortak paydası ise hem dershane hem özel okul uygulamasının bir arada olacağı bir sistem…

Bu veliye cazip gelmektedir şöyle ki:

Çocuk ev, okul ve dershane arasında gidip gelmekten kurtulacak, tek fiyata hem okul, hem dershane sisteminin  karma yapıldığı bir kurumda haftanın 6 günü ve de üniversiteyi kazanma odaklı bir programa sahip olacaktır.

Temel Liselerin Avantajları

Lise için TEOG yerleştirmelerinde sıkıntı yaşayan (evine çok uzak okullara ya da istemediği türde okula yerleşen) öğrencilerimizin evlerine yakın olan bu kurumlarda ulaşım zorluğu, enerji ve zaman kaybı yaşamadan okuyabilecek olması

Devletin verdiği özel öğretim desteği (TEŞVİK) ile birlikte çok daha uygun bir seviyeye inen özel okul ücretlerinin velileri çok zorlamayacak olması

Öğrencilerimiz bireysel gelişimine ve sosyal etkinliklere daha fazla zaman ayırabilir ve kendini tanımak ve keşfetmek için fırsatlar yakalayabilir.

Sınıf mevcutları daha az (16-24 kişilik)

Birebir özel eğitim sisteminde

Haftalık ders saati daha yoğun

Üniversite sınavına odaklı bir müfredata hakim

Kolej mantığı ile yabancı dil eğitim programı

İstenildiğinde uzman psikologdan kişisel, eğitsel destek

Türkiye genelinde ölçümü yapılacak deneme sınavları gibi pek çok özelliği ile diğer kitlesel dönüşüm liselerinden bir adım önde ilerliyor olacaklar. Görünen o ki temel liseler bunu gerçekleştirdi. Temel Liseler Türkiye ortalamalarının üzerinde bir başarıya imza attı. Temel Liseli adayların %99’u 180 barajını aştı.

Güçlü Temel Eğitim Lisesi