Tel: +90 (312) 418 20 08 (pbx)
Atatürk Bulvarı No: 135 Kızılay/Ankara

Sınav Kaygısı

Kurumumuz Hakkımızda Eğitimlerimiz Gruplarımız Temel Lise 10. Sınıf Temel Lise 9. sınıflar Temel Lise 12. Sınıflar Temel Lise 11. Sınıf iletişim Eğitim Etüd Sistemi Rehberlik Öğrenci Koçluk Sistemi Ders Çalışma Kampları Öğrenci Motivasyon Sistemi Hafıza Teknikleri İle Eğitim Temel Lise Avantajları Ankaradaki En iyi Dershane Kyk Yurt Sonucları Acıklandı universitelere ek yerlestirme basvurulari icin bugun son gun herkes icin gecerli olan verimli ders calisma kurallari lys sonuclarinin aciklanmasi sonrasi ek yerlestirme basvuru sureci ne zaman osymde şok istifa yeni mufredatla birlikte neler degisiyor 2018 de ogrenci burslari ne kadar kyk iletisim merkezi artik 7 24 calisacak genclik ve spor bakanligi yuksekogrenim kredi ve yurtlar kurumuna kyk bagli yurtlara basvurular basladi hobi edinemeyen insanlariz peki hobi nedir osymden puan hesaplamasinda hata aciklamasi verimli ders calisma teknikleri Yurt Başvuruları kyk bursu ve kredisi hakkinda bilinmesi gerekenler azmin adi fulya temel liselerin durumu amaci sikca sorulan sorular ygs lys kursu Ankara Özel ogretim kursu Ankara da ki en iyi dershane Veli Bilgilendirme Temel Lise Bünyesinde Verilen Etütler Ankara Temel Lise YKS TYT Kursu YKS Eğitimi Temel lise bünyesinde verilen psikolojik danışmanlık Ankara Temel Lise Veli Bilgilendirme Sistemi Temel Lise Anlayışımız Sınav Kaygısı Ankara Yks Eğitimimiz Ankara Temel Lise Ankara Temel Lise Rehberlik Hizmeti Temel Lise Bünyesinde Verilen Kaynaklar YKS Nedir Neden Temel Lise Temel lise Nedir Temel Lise Sosyal Yaşam Türkiyedeki Lise Çeşitleri Dershanelerden Temel Liseye Geçiş Temel Liselerin Ayrıcalıkları Temel Lise Fiyatları Ankara Temel Lise İle Üniversiteye Hazırlanın Blog Sınav Sistemleri Neden Temel Lise KISA BİR MOLA ANKARA BUTİK DERSHANESİ YAZ KAMPI ANKARA TEMEL LİSESİNDE ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK Temel Lise Avantajları

Sınav Kaygısı

Günümüzün en büyük sorunu olan sınav kaygısı; ebeveynlerin çocukların ders başarılarını daima yetersiz bulması, diğer akranlarıyla kıyaslama yapması, çocuğun akademik başarısından tatmin olmama sonucu çocuğa yetersizlik hissini aşılamanın bir diğer adıdır. Çocuğa yapılan bu baskı sonucu başarısız olursam her şeyin sonu olacak, ömür boyunca hep başarısız olacağım, yeterli olamayacağım, çalışsam da mükemmel sonuçlar elde edemeyeceğim gibi algılara sebep olmaktadır. Bu durum da çocuğun kendini yetersiz eksik algılamasını ve ömrünün sonuna kadar bu algıyla yaşamasına sebep olmaktadır. Çocuğa bu şekilde baskı yapmak, kıyaslamak veya yetersiz olduğunu söylemek yerine teşvik etmek, çalışınca nasıl yapabildiğini kanıtlamak daha faydalı bir yoldur. Çocuğun özgüvenini sağlamak başarının çalışmaktan geçtiğini ifade etmek en etkili ve gelecek için en aydınlatıcı yoldur. Kıyaslamak çocuğu hırslandırmaz herkes hırslı bir karaktere sahip olmayabilir rakipleri olduğunu çocuğa hatırlatmak başkalarını kıskanmasını sağlamak çocuğun kişiliğini olumsuz etkileyecek bir yöntemdir bu nedenle ebeveynlerin bu tarz söylemlerden baskılardan uzak durması gerekmektedir. Çocuğun, ergenin özgüvenini kırıcı tabirlerin dışında yönlendirici ve teşvik edici olmak gerekmektedir. Sınav kaygısı olan kişi kaygı sebebiyle olan potansiyelinin tamamını kullanamamakta ve sürekli sınavın sonucunu düşünmektedir. Odaklandığı konu en son aşama iken önceki aşamada bu kaygı sebebiyle başarısızlığı getirmiştir zaten. Ailelerin öncelikle yapması gereken şey çocuklarına güvenmektir. Birey kendine güvenen inanan insanlar olduğunu fark ettikçe özgüveni yerine gelecektir ve yapabileceğinin en iyisini yapmaya çalışacaktır. Çünkü ilerisini düşünmemektedir olumsuz sonuçta alsa da onu yargılamayacak bir ailesinin olması onu rahatlatacak ve bu durum kişinin performansını yükseltecektir.

Ankara Kızılay Atatürk bulvarında bulunan Ankara Temel Lisesi geniş kadrosu ve rehberlik ve danışmanlık hizmetleriyle öğrencilere en iyi şekilde eğitim sunmakta ve başarıyı garanti etmektedir.