Yeni Müfredatla Birlikte Neler Değişiyor?

Yayımlanma Tarihi 18.9.2018


Yeni Müfredatla Birlikte Neler Değişiyor?

Ortadoğulular Eğitim Kurumları olarak bugün  yeni müfredatla gelen değişiklikleri sizler için derledik.

Geçtiğimiz günlerde Bakan İsmet Yılmaz tarafından yeni eğitim müfredatında yapılacak değişiklikler açıklandı. Mevcut müfredatın öğrencide bilimsel merak uyandırma düzeyinin düşük olduğu ve öğrenciyi ezbere mecbur kıldığı gerekçesiyle birçok içerik ve sadeleştirme değişikliğine gidildi. 2018-2019 akademik yılından itibaren tüm kademelerde uygulanacak değişiklikler toplumda geniş tartışmalara yol açtı.

Evrim Teorisi ünitesi yeni müfredatta artık yer almıyor.
Aylardır gündemde olan, evrim teorisinin lise müfredatından çıkartılacağı yönündeki iddialar sonunda kesinlik kazandı. Eski müfredatta lise son sınıfta yer alan evrim ünitesi, yeni düzenlemeyle artık programda yer almıyor.

Cihat kavramı çeşitli kademelerde müfredata giriyor.

Yeni eğitim programının en çok tartışma getiren unsuru Cihat konusu ve Atatürkçülük kısmı oldu. Cihat kavramı İmam Hatip liselerinde Fıkıh ve Temel Dini Bilgiler dersinde öğretilecek. Ancak bunun yanı sıra 7.sınıfların Sosyal Bilgiler dersinde de Osmanlı Dönemi ile birlikle anlatılacak. Zorunlu din dersi haricinde bir derste Cihat öğretisinin varlığı şimdiden büyük tepkiler alıyor. Eğitim Bakanı ise bu konuyu “Dinimizde zaten var” şeklinde savunuyor.
Eski programdaki Çağdaş Türkiye Yolunda Adımlar ve Atatürkçülük adlı üniteler tek bir ünite altında birleştiriliyor.
Eğitimciler bunun Atatürk ile ilgili kazanımları daraltacağı yönünde ciddi eleştirilerde bulunuyor.
Değerler eğitiminin ana odağını oluşturduğu yeni müfredatta pozitif ayrımcılık; ekonomik, siyasal ve toplumsal temsil; kadına şiddet ve cinsiyet ayrımcılığı gibi konuların da üzerinde duruluyor.

Değerler eğitiminin ana odağını oluşturduğu yeni müfredatta pozitif ayrımcılık; ekonomik, siyasal ve toplumsal temsil; kadına şiddet ve cinsiyet ayrımcılığı gibi konuların da üzerinde duruluyor.
Yeni müfredatta güncel toplumsal konulara dikkat çekmek maksadıyla internet, teknoloji ve oyun bağımlılığı, obezite hastalığı gibi konulara yer veriliyor.

Avrasya Tüneli, Maltepe Sahil Park, Osmangazi Köprüsü ve Marmaray Coğrafya öğretim programının Doğal Çevrenin Kullanımı konusunda örnek olarak gösteriliyor.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü ortaokul öğrencilerine Etkin Vatandaşlık dersi altında sunuluyor.
Fizik ve Kimya derslerindeki bazı konular üst öğretim düzeyine bırakılarak müfredattan çıkarılıyor.
Felsefe dersi 10. sınıftan itibaren işlenmeye başlıyor ve Beden Eğitimi dersinin adı Beden Eğitimi ve Spor olarak değişiyor.


Temel Lise 9. Sınıflar Temel Lise 10. Sınıf Temel Lise 11. Sınıf Temel Lise 12. Sınıflar Eğitimlerimiz Eğitim Etüt Sistemi Rehberlik Ders Çalışma Kampları Öğrenci Motivasyon Sistemi Öğrenci Koçluk Sistemi Hafıza Teknikleri İle Eğitim Temel Lise Avantajları Ankaradaki En iyi Dershane Kyk Yurt Sonuçları Açıklandı Üniversitelere ek yerleştirme başvuruları Herkes İçin Geçerli Verimli Ders Çalışma Kuralları LYS Sonuçları sonrası Ek Yerleştirme ÖSYM de şok istifa Yeni Müfredatla Birlikte Neler Değişiyor? 2018 Öğrenci Bursları Ne Kadar? KYK İletişim Merkezi 7-24 Çalışacak! Gençlik Ve Spor Bakanlığı KYK Yurtlarına Başvurular Başladı! Hobi Edinmeyen İnsanlarız. Peki Hobi Nedir? ÖSYM den Puan Hesaplamasında Hata Açıklaması! Verimli Ders Çalışma Teknikleri Yurt Başvuruları KYK bursu ve kredisi hakkında bilinmesi gerekenler! Azmin Adı Fulya! Temel Liseler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular YGS-LYS Kursu Ankara Özel Öğretim Kursu Ankara Ankara`daki En İyi Dershane Veli Bilgilendirme Temel Lise Bünyesinde Verilen Etütler Ankara Temel Lise YKS TYT Kursu YKS Eğitimi Temel lise bünyesinde verilen psikolojik danışmanlık Ankara Temel Lise Veli Bilgilendirme Sistemi Temel Lise Anlayışımız Sınav Kaygısı Ankara YKS Eğitimimiz Ankara Temel Lise Ankara Temel Lise Rehberlik Hizmeti Temel Lise Bünyesinde Verilen Kaynaklar Ankara Temel Lisesi Uygun Fiyat Politikası YKS Nedir? Neden Temel Lise? Temel Lise Nedir? Temel Lise Sosyal Yaşam Türkiyedeki Lise Çeşitleri Dershanelerden Temel Liseye Geçiş Temel Liselerin Ayrıcalıkları Temel Lise Fiyatları Ankara Temel Lise İle Üniversiteye Hazırlanın Temel Lise Sınav Sistemleri Kısa Bir Mola Verin! Ankara Butik Dershanesi Yaz Kampı Ankara Temel Lisesinde Üniversiteye Hazırlık Temel Lise Avantajları ORTADOĞULULAR TEMEL LİSESİ AYRICALIKLARI EĞİTİMDE TEMEL LİSE TEMEL LİSE AVANTAJLARI SÖZEL DERSLER İÇİN HAZIRLANAN DERS PROGRAMLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER TEMEL LİSE İLE SOSYAL YAŞAM Kızılay Anadolu Lisesi EĞİTİMDE ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ LİSE TERCİHİ KURUM VE ÖĞRENCİ ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIKTA TEMEL LİSE DOĞRU EĞİTİM DOĞRU GELECEK ANKARADAKİ TEMEL LİSELER KIZILAYDAKİ TEMEL LİSELER