Sınav Kaygısı

Yayımlanma Tarihi 19.9.2018


Sınav Kaygısı

Günümüzün en büyük sorunu olan sınav kaygısı; ebeveynlerin çocukların ders başarılarını daima yetersiz bulması, diğer akranlarıyla kıyaslama yapması, çocuğun akademik başarısından tatmin olmama sonucu çocuğa yetersizlik hissini aşılamanın bir diğer adıdır. Çocuğa yapılan bu baskı sonucu başarısız olursam her şeyin sonu olacak, ömür boyunca hep başarısız olacağım, yeterli olamayacağım, çalışsam da mükemmel sonuçlar elde edemeyeceğim gibi algılara sebep olmaktadır. Bu durum da çocuğun kendini yetersiz eksik algılamasını ve ömrünün sonuna kadar bu algıyla yaşamasına sebep olmaktadır. Çocuğa bu şekilde baskı yapmak, kıyaslamak veya yetersiz olduğunu söylemek yerine teşvik etmek, çalışınca nasıl yapabildiğini kanıtlamak daha faydalı bir yoldur. Çocuğun özgüvenini sağlamak başarının çalışmaktan geçtiğini ifade etmek en etkili ve gelecek için en aydınlatıcı yoldur. Kıyaslamak çocuğu hırslandırmaz herkes hırslı bir karaktere sahip olmayabilir rakipleri olduğunu çocuğa hatırlatmak başkalarını kıskanmasını sağlamak çocuğun kişiliğini olumsuz etkileyecek bir yöntemdir bu nedenle ebeveynlerin bu tarz söylemlerden baskılardan uzak durması gerekmektedir. Çocuğun, ergenin özgüvenini kırıcı tabirlerin dışında yönlendirici ve teşvik edici olmak gerekmektedir. Sınav kaygısı olan kişi kaygı sebebiyle olan potansiyelinin tamamını kullanamamakta ve sürekli sınavın sonucunu düşünmektedir. Odaklandığı konu en son aşama iken önceki aşamada bu kaygı sebebiyle başarısızlığı getirmiştir zaten. Ailelerin öncelikle yapması gereken şey çocuklarına güvenmektir. Birey kendine güvenen inanan insanlar olduğunu fark ettikçe özgüveni yerine gelecektir ve yapabileceğinin en iyisini yapmaya çalışacaktır. Çünkü ilerisini düşünmemektedir olumsuz sonuçta alsa da onu yargılamayacak bir ailesinin olması onu rahatlatacak ve bu durum kişinin performansını yükseltecektir.

Ankara Kızılay Atatürk bulvarında bulunan Ankara Temel Lisesi geniş kadrosu ve rehberlik ve danışmanlık hizmetleriyle öğrencilere en iyi şekilde eğitim sunmakta ve başarıyı garanti etmektedir.  


Temel Lise 9. Sınıflar Temel Lise 10. Sınıf Temel Lise 11. Sınıf Temel Lise 12. Sınıflar Eğitimlerimiz Eğitim Etüt Sistemi Rehberlik Ders Çalışma Kampları Öğrenci Motivasyon Sistemi Öğrenci Koçluk Sistemi Hafıza Teknikleri İle Eğitim Temel Lise Avantajları Ankaradaki En iyi Dershane Kyk Yurt Sonuçları Açıklandı Üniversitelere ek yerleştirme başvuruları Herkes İçin Geçerli Verimli Ders Çalışma Kuralları LYS Sonuçları sonrası Ek Yerleştirme ÖSYM de şok istifa Yeni Müfredatla Birlikte Neler Değişiyor? 2018 Öğrenci Bursları Ne Kadar? KYK İletişim Merkezi 7-24 Çalışacak! Gençlik Ve Spor Bakanlığı KYK Yurtlarına Başvurular Başladı! Hobi Edinmeyen İnsanlarız. Peki Hobi Nedir? ÖSYM den Puan Hesaplamasında Hata Açıklaması! Verimli Ders Çalışma Teknikleri Yurt Başvuruları KYK bursu ve kredisi hakkında bilinmesi gerekenler! Azmin Adı Fulya! Temel Liseler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular YGS-LYS Kursu Ankara Özel Öğretim Kursu Ankara Ankara`daki En İyi Dershane Veli Bilgilendirme Temel Lise Bünyesinde Verilen Etütler Ankara Temel Lise YKS TYT Kursu YKS Eğitimi Temel lise bünyesinde verilen psikolojik danışmanlık Ankara Temel Lise Veli Bilgilendirme Sistemi Temel Lise Anlayışımız Sınav Kaygısı Ankara YKS Eğitimimiz Ankara Temel Lise Ankara Temel Lise Rehberlik Hizmeti Temel Lise Bünyesinde Verilen Kaynaklar Ankara Temel Lisesi Uygun Fiyat Politikası YKS Nedir? Neden Temel Lise? Temel Lise Nedir? Temel Lise Sosyal Yaşam Türkiyedeki Lise Çeşitleri Dershanelerden Temel Liseye Geçiş Temel Liselerin Ayrıcalıkları Temel Lise Fiyatları Ankara Temel Lise İle Üniversiteye Hazırlanın Temel Lise Sınav Sistemleri Kısa Bir Mola Verin! Ankara Butik Dershanesi Yaz Kampı Ankara Temel Lisesinde Üniversiteye Hazırlık Temel Lise Avantajları ORTADOĞULULAR TEMEL LİSESİ AYRICALIKLARI EĞİTİMDE TEMEL LİSE TEMEL LİSE AVANTAJLARI SÖZEL DERSLER İÇİN HAZIRLANAN DERS PROGRAMLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER TEMEL LİSE İLE SOSYAL YAŞAM Kızılay Anadolu Lisesi EĞİTİMDE ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ LİSE TERCİHİ KURUM VE ÖĞRENCİ ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIKTA TEMEL LİSE DOĞRU EĞİTİM DOĞRU GELECEK ANKARADAKİ TEMEL LİSELER KIZILAYDAKİ TEMEL LİSELER