ÖSYM de şok istifa

Yayımlanma Tarihi 18.9.2018


ÖSYM de şok istifa

Ortadoğulular Eğitim Kurumları olarak bugün ÖSYM’de şok etkisi yaratan istifaya değineceğiz. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir istifa ettiğini açıkladı. 2017 yerleştirme puan hatası sonucu ÖSYM kurumunun tartışılmasının önüne geçmek için bu kararı aldığını belirtti.

ÖSYM Başkanı Ömer Demir’in dün akşam saatlerinde düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamalar gündeme damga vurdu. ÖSYM’nin kendine özgü çalışma sistemi ve ayrıntılı şekilde tanımlanmış iş süreci bakımından değerlendirildiğinde dünyada benzerine rastlanmayan bir kurum olduğunu söyledi.

Kurumun bireyler arasındaki nesnellik, adalet ve eşitlik gibi tanımların sembolü olduğunu belirterek, ÖSYM sınavı ile elde edilen başarıların öğrenciler için gurur kaynağı haline geldiğini sözlerine ekledi. ÖSYM ile ilgili güven sorununun 2010 yılında KPSS’de sınav sorularının dışarı sızdırılması ile başladığını belirtti. 2017 ÖSYS’de, özellikle meslek lisesi mezunlarını etkileyen yerleştirme hatası yapıldığını, meslek lisesi mezunlarının ek puanlı ve sadece sınav puanını içeren ek puansız yerleştirme puanlarının hesaplandığını, ancak yerleştirme işlemlerinde ek puanlı yerine sadece ek puansız yerleştirme puanlarının kullanıldığını yapılan itirazlar sonucu tespit ettiklerini açıkladı. Bu durumun 12 Ağustos 2017 tarihinde kamuoyuna bildirildiğini ve tercih yapan 994 bin 766 adaydan 4 bin 237’sinin bu güncellemeden etkilendiğini belirtti.

Ömer Demir, güncellenen puan hesaplarında yapılan yanlışla ilgili başlattıkları inceleme sonucunda, yerleştirme işlemlerinin bu yıl ilk kez o işi yapan ve yoğun iş yükü altında bulunan bir ekip tarafından yapıldığını, ancak hatayı yapan kişilerde kasıtsız bir kusur olduğunun tespit edildiğini ekledi. Bunun yanı sıra özrün, hatasız bir işlem yerine geçmeyeceğinin bilincinde olduklarına değindi..

Benzer yanlışların tekrarlanmaması için yapılması gerekenlerin başında, yöneticilerin başarılarını paylaştıkları görev arkadaşlarının, aynı zamanda yanlışlarının sorumluluklarını üstlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Kurum yöneticilerinin en önemli görevlerinden birinin kurumun itibarını korumak olduğunu ve bu görevin bazı durumlarda kurumdan ayrılmayı gerektirdiğini söyleyerek, görevden ayrılma talebinin ilgili makama iletildiğini belirtti.


Temel Lise 9. Sınıflar Temel Lise 10. Sınıf Temel Lise 11. Sınıf Temel Lise 12. Sınıflar Eğitimlerimiz Eğitim Etüt Sistemi Rehberlik Ders Çalışma Kampları Öğrenci Motivasyon Sistemi Öğrenci Koçluk Sistemi Hafıza Teknikleri İle Eğitim Temel Lise Avantajları Ankaradaki En iyi Dershane Kyk Yurt Sonuçları Açıklandı Üniversitelere ek yerleştirme başvuruları Herkes İçin Geçerli Verimli Ders Çalışma Kuralları LYS Sonuçları sonrası Ek Yerleştirme ÖSYM de şok istifa Yeni Müfredatla Birlikte Neler Değişiyor? 2018 Öğrenci Bursları Ne Kadar? KYK İletişim Merkezi 7-24 Çalışacak! Gençlik Ve Spor Bakanlığı KYK Yurtlarına Başvurular Başladı! Hobi Edinmeyen İnsanlarız. Peki Hobi Nedir? ÖSYM den Puan Hesaplamasında Hata Açıklaması! Verimli Ders Çalışma Teknikleri Yurt Başvuruları KYK bursu ve kredisi hakkında bilinmesi gerekenler! Azmin Adı Fulya! Temel Liseler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular YGS-LYS Kursu Ankara Özel Öğretim Kursu Ankara Ankara`daki En İyi Dershane Veli Bilgilendirme Temel Lise Bünyesinde Verilen Etütler Ankara Temel Lise YKS TYT Kursu YKS Eğitimi Temel lise bünyesinde verilen psikolojik danışmanlık Ankara Temel Lise Veli Bilgilendirme Sistemi Temel Lise Anlayışımız Sınav Kaygısı Ankara YKS Eğitimimiz Ankara Temel Lise Ankara Temel Lise Rehberlik Hizmeti Temel Lise Bünyesinde Verilen Kaynaklar Ankara Temel Lisesi Uygun Fiyat Politikası YKS Nedir? Neden Temel Lise? Temel Lise Nedir? Temel Lise Sosyal Yaşam Türkiyedeki Lise Çeşitleri Dershanelerden Temel Liseye Geçiş Temel Liselerin Ayrıcalıkları Temel Lise Fiyatları Ankara Temel Lise İle Üniversiteye Hazırlanın Temel Lise Sınav Sistemleri Kısa Bir Mola Verin! Ankara Butik Dershanesi Yaz Kampı Ankara Temel Lisesinde Üniversiteye Hazırlık Temel Lise Avantajları ORTADOĞULULAR TEMEL LİSESİ AYRICALIKLARI EĞİTİMDE TEMEL LİSE TEMEL LİSE AVANTAJLARI SÖZEL DERSLER İÇİN HAZIRLANAN DERS PROGRAMLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER TEMEL LİSE İLE SOSYAL YAŞAM Kızılay Anadolu Lisesi EĞİTİMDE ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ LİSE TERCİHİ KURUM VE ÖĞRENCİ ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIKTA TEMEL LİSE DOĞRU EĞİTİM DOĞRU GELECEK ANKARADAKİ TEMEL LİSELER KIZILAYDAKİ TEMEL LİSELER