KYK bursu ve kredisi hakkında bilinmesi gerekenler! | Ankara Temel Lisesi

KYK bursu ve kredisi hakkında bilinmesi gerekenler!

19.9.2018       469      


KYK bursu ve kredisi hakkında bilinmesi gerekenler!

KYK veya uzun adıyla Kredi Yurtlar Kurumu Ülkemizde okumakta olan öğrenciler için çeşitli avantajlar sağlayan devlete ait bir kurumdur. Avantajlarına gelecek olursak en büyük iki avantajı şu an en çok kullanılmakta olan Burs veya Krediler ve Yurt işlemleridir. KYK devlete ait olan genellikle üniversite içerisinde yer alan yurtları kontrolünü sağlamaktadır. KYK yurt başvurularınızda en çok ihtiyacı olanı ilk sırada almayı haksızlığı önlemeyi hedefleyen bir kurumdur. Gelir seviyesi düşük olan öğrencilerin okutulmasına katkı sağlamak amacıyla KYK öğrencilere yurt imkanlarının yanı sıra burs ve kredi imkanı da sağlamaktadır. Nedir bu Burs ve Kredi biraz onlardan bahsedelim.

KYK BURSU NEDİR?

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından gelir seviyesi düşük olarak tespit edilen (gerçek ihtiyaç sahipleri) öğrencilere yüksek öğretimi boyunca aylık olarak verilen karşılıksız para olarak özetlenebilir.

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

Yükseköğretim ya da diğer adıyla Üniversite eğitimi gören öğrencilerin kendi istekleri doğrultusunda KYK ‘ ya başvurarak gerçekleştirdikleri ve KYK tarafından uygun görülen öğrencilere Üniversite normal süreleri boyunca verilen karşılığı olan para olarak özetlenebilir.

KYK Bursu ile Öğrenim Kredisi Arasındaki Fark Nedir?

KYK bursu olarak adlandırılan para karşılıksız olarak verilir. Yani Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından öğrencilerden ödemesi istenilmeyen bir ücrettir. Ancak Öğrenim Kredisi Yurt İçi Üretici Fiyat (Yİ-ÜFE) doğrultusunda artış göstererek, kredi ödemesi bittikten 2 yıl sonra ödenmesi istenmektedir. Yani Kredi çıkan öğrenciler hazırlık dahil 5 yıllık bir okulu bitirdikten 2 yıl sonra ödemeye başlayacaklardır. Ancak Burs çıkan öğrenciler bu ücretleri ödemeye mükellef olmayacaklardır.

Burs ve Öğrenim Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

Yüksek Lisans, Lisans, Ön lisans öğrencilerinin yanı sıra DGS ile gelen öğrenciler.
Açık öğretim okuyarak aşağıdaki öncelik sıralamasında bulunan öğrenciler.
Ayrıca, ham puanda ilk 100’e giren öğrenciler ve milli sporcular burs alabilmektedirler.


Burs ve Öğrenim Kredisinden Kimler Yararlanamaz?

Daha önce Burs almış olanlar
Kuruma kayıt olup bir sene okumamış olanlar.
Yabancı uyruklu Öğrenciler
Polis akademisi veya Askeri okul öğrencileri
Sene uzatmış öğrenciler.
Hatalı, eksik, yanlış veya aldatıcı bilgi veren öğrenciler faydalanamazlar.


KYK Bursu Öncelik Sıralaması Nelerdir?

Şehit ve Gazi yakınları
%40 ve üzeri engelliler
Anne ve babası vefat etmiş olanlar
Lise eğitimlerini devletin yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar
Darüşşafaka Lisesi’nde okumuş olanlar
Milli sporcular
Terör nedeniyle yaşadıkları yerlerin dışında üniversite okumak zorunda kalanlar
Üniversite Sınavında ham puan bazında ilk 100’e girenler. Burs kazanma önceliğine sahiptirler.


KYK Burs ve Kredileri Hangi Durumlarda İptal Olabilir ?

Daha önce burs veya kredi başvurusu yapmış olmak
Üniversite değişikliği ( kayıt sildirme ve tekrar kayıt olma )
Burs alan öğrenciler tekrar başvuru yapamaz
DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile Dikey geçiş yapan ve Önlisans programlarında gereken süresi uzatmadan geçiş yapmak gereklidir. Aksi halde iptal olabilir.
Sağlık sorunları sebebiyle okulu bırakma durumunda
Okunulan kurumun kapatılması durumunda
En az asgari ücretle devamlı olarak çalışması durumunda
Hüküm giymiş olma durumunda
Ayrıca burs alanlar için başarısız olma durumunda burs kesilmektedir.


KYK Burs ve Kredi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu konuda Kredi Yurtlar Kurumu Devlete ait bir kurum olduğundan başvuru yapan bütün öğrenciler Kredi Yurtlar Kurumu tarafından incelenmektedir. Ayrıca incelemenin yanı sıra sizden de bazı bilgiler istenmektedir. Bu konuda dikkatli olmanız gerekmektedir.

Hatalı, eksik, yanlış veya aldatıcı bilgi vermemeye özen göstermelisiniz.
Aylık net gelir dikkatli yazılması gereken bir noktadır. Öğrenci bekar ise ailesinin gelirini. Şayet evli ise eşiyle beraber eve giren net tutarı yazmalıdır.
Burs veya kredi hakkını elde eden öğrenciler bireysel olarak  kendileri sorgulamalıdırlar. Kurum hiçbir haber kanalını kullanarak kendilerine ulaşmaz.
 

Ortadoğulular Eğitim Kurumları olarak öğrencilerimize duyurulur.

Yurt Başvuruları

Gençlik ve Spor Bakanlığınca, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlara başvuruların 14 Ağustos’ta başlayacağı ve 20 Ağustos gece yar...

← Devamını Oku

Azmin Adı Fulya!

LYS birincisi görme engelli Fulya, Boğaziçi üniversitesini kazandı. Lisansüstü Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) 5 puan türü üzerinden Türkiye birinc...

Devamını Oku →

HEMEN FORMU DOLDURUN

Fiyatlar ve kurslarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olun.


Ankaradaki anadolu liseleri Kızılayın en iyi lisesi Temel Lise Ankara Kızılay Temel Lise Ankaradaki temel lise ücretleri KIZILAY TEMEL LİSE ÜCRETLERİ Kızılaydaki temel liseler ANKARADAKİ TEMEL LİSELER DOĞRU EĞİTİM DOĞRU GELECEK ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIKTA TEMEL LİSE KURUM VE ÖĞRENCİ LİSE TERCİHİ EĞİTİMDE ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ Kızılay Anadolu Lisesi TEMEL LİSE İLE SOSYAL YAŞAM SÖZEL DERSLER İÇİN HAZIRLANAN DERS PROGRAMLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER TEMEL LİSE AVANTAJLARI EĞİTİMDE TEMEL LİSE ORTADOĞULULAR TEMEL LİSESİ AYRICALIKLARI Temel Lise Avantajları Ankara Temel Lisesinde Üniversiteye Hazırlık Ankara Butik Dershanesi Yaz Kampı Kısa Bir Mola Verin! Temel Lise Sınav Sistemleri Ankara Temel Lise İle Üniversiteye Hazırlanın Temel Lise Fiyatları Temel Liselerin Ayrıcalıkları Dershanelerden Temel Liseye Geçiş Türkiyedeki Lise Çeşitleri Temel Lise Sosyal Yaşam Temel Lise Nedir? Neden Temel Lise? YKS Nedir? Ankara Temel Lisesi Uygun Fiyat Politikası Temel Lise Bünyesinde Verilen Kaynaklar Ankara Temel Lise Rehberlik Hizmeti Ankara Temel Lise Ankara YKS Eğitimimiz Sınav Kaygısı Temel Lise Anlayışımız Ankara Temel Lise Veli Bilgilendirme Sistemi Temel lise bünyesinde verilen psikolojik danışmanlık YKS Eğitimi Ankara Temel Lise YKS TYT Kursu Temel Lise Bünyesinde Verilen Etütler Veli Bilgilendirme Ankaradaki En İyi Dershane Özel Öğretim Kursu Ankara YGS-LYS Kursu Ankara Temel Liseler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular