Hobi Edinmeyen İnsanlarız. Peki Hobi Nedir?

Yayımlanma Tarihi 19.9.2018


Hobi Edinmeyen İnsanlarız. Peki Hobi Nedir?

Nesillerdir yok olmuş keşfedilmemiş yetenekler oldu. İçlerde kalan ukdeler oldu. Hep “aman yavrum öyle meslek mi olurmuş onu hobi olarak yap bir de gerçek mesleğin olsun” demeler oldu. Ama ne yazık ki o gerçek meslekler hep hobileri hayaller olarak çöpe attı, atmaya da devam ediyor.

HOBİ EDİNMENİN ÖNEMİ

Hobi edinmek mevzusu benim için hep olduğunu zannettiğim ama aslında hiç tam anlamıyla edinemediğim bir aktiviteymiş. Öyleymiş, diyorum çünkü bunu daha çok yeni fark etmeye başladım. Hobiler edinirken fark etmeye başladım. Sonra da benim ve tahminimce etrafımdaki çoğu kişinin bu hobi edinme olayını neden beceremediğini düşündüm ve geldiğim nokta yetiştirilme tarzımız ve eğitim sisteminin eksikleriydi.

Yetiştirilme tarzımız derken aile yapılarımızdan ve örnek aldıklarımızdan bahsediyorum. Mesela ben ailemden çok güzel nasıl akademik başarıya ulaşılır öğrendim ama ne yazık ki hobi edinmeyi öğrenemedim. Tabii ki onlar asla sadece iş ev olan insanlar olmadılar, hayatlarında her zaman kitap, sinema, vs. oldu. Ama bunlar yeni yeni anlıyorum ki bir hobi seviyesinde değillerdi hiçbir zaman.

Eğitim sistemi derken de baya baya şu çok moda olan söylemi kast ediyorum; ezberci eğitim. Evet, ne yazık ki klişeye girdim ama elimden bir şey gelmiyor. Elbette bir matematik dersinde 2+2 yerine yaşam nedir öğretilsin demiyorum, daha doğrusu diyemem. Ama diyorum ki bize asla başka bir yol gösterilmedi. Mesela Türkçe dersinde dediler ki şu kitabı okuyun bundan sınav olacaksınız. Ve biz de okuduk, sınav olduk, belki kopya çektik, belki de şıklıydı “kitabın ana fikri nedir” sorusunu attık. E ne anladım ben bu okumadan, hiçbir şey. Ne zevki vardı, yoktu.

HOBİ EDİNMEK NEDİR?

Hani hepimize olur ya oturursunuz koltukta ve bir şey yapasınız olmaz ama yok yani gelmez içinizden bir şey. İşte, tam o anda beyninizde bilgisayarı açıp bakınmak istediğiniz bir şey varsa ve o bir şey hep aynı şeyse, o şey sizin hobinizdir. Onun hakkında güncel olayları bilirsiniz, takip ettiğiniz kişiler olur, bu bir aktiviteyse kalkıp onu yapma isteğiniz olur ya da yoğun döneminizin bitmesini hobinize vakit ayırmak için iple çekersiniz.

Fena mı olurdu bize eskiden öğretselerdi hayatımızda iş ve okul dışında bir şeyler yapınca hayatın güzelleştiğini. Fena mı olurdu daha küçücük insanlarken mesela dördüncü sınıfta okulun yanında bir de yapmaktan keyif aldığımız bir şeyler olsaydı. Bu noktada belki anne babalar okuyup hemen savunmaya geçecek “ama ben çocuğumu yazdırdım keman kursuna iki hafta sonra elini sürmedi” diye.

Ama işte tam olarak da bu noktadayım ben, o kursu siz seçtiniz ve çocuğunuz onu sevmedi. Bu demek değil ki çocuğunuz sanattan zevk almayacak birisi olacak. Bir de “çocuğum piyanoda yapamadı ama matematiği hep 5” diyen aileler var ama şu acı bir gerçek ki zaten o zamanlar herkesin notu 5 ve hiç kimse matematik profesörü olmuyor. Tabii ki olabilir, hatta keşke olsa.

Dediğim gibi şu an ilgimi çeken şeylere tabi ki bundan on yıl önce sıkıntıdan ölerek bakardım belki de ama mevzu biraz seçenek sunulmasında bana kalırsa. Eminim ki yukarıda bahsettiğim baskılardan dolayı nesillerdir yok olmuş keşfedilmemiş yetenekler oldu. İçlerde kalan ukdeler oldu. Hep “aman yavrum öyle meslek mi olurmuş onu hobi olarak yap bir de gerçek mesleğin olsun” demeler oldu. Ama ne yazık ki o gerçek meslekler hep hobileri hayaller olarak çöpe attı, atmaya da devam ediyor.

Gençlik Ve Spor Bakanlığı KYK Yurtlarına Başvurular Başladı!

Gençlik ve Spor Bakanlığı‘ndan yapılan açıklamaya göre, 2017-2018 öğretim yılında ilk kez herhangi bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran hazırlık ve birinci sınıf öğrencileri

← Devamını Oku

ÖSYM den Puan Hesaplamasında Hata Açıklaması!

ÖSYM: Tablo 6C’nin ekinde okullardan mezun olan adayların ek puansız yerleştirme puanları kullanılmış 1110 adayın yerleşmesi değiştirilmiş, 1628 aday daha önce yerleşmemişken bir programa yerleşir duruma gelmiş.

Devamını Oku →

HEMEN FORMU DOLDURUN

Fiyatlar ve kurslarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olun.


Eğitim Ders Çalışma Kampları Öğrenci Koçluk Sistemi Hafıza Teknikleri İle Eğitim Temel Lise Avantajları Kyk Yurt Sonuçları Açıklandı Üniversitelere ek yerleştirme başvuruları LYS Sonuçları sonrası Ek Yerleştirme ÖSYM de şok istifa Yeni Müfredatla Birlikte Neler Değişiyor? 2018 Öğrenci Bursları Ne Kadar? KYK İletişim Merkezi 7-24 Çalışacak! Gençlik Ve Spor Bakanlığı KYK Yurtlarına Başvurular Başladı! Hobi Edinmeyen İnsanlarız. Peki Hobi Nedir? ÖSYM den Puan Hesaplamasında Hata Açıklaması! Verimli Ders Çalışma Teknikleri Yurt Başvuruları KYK bursu ve kredisi hakkında bilinmesi gerekenler! Azmin Adı Fulya! Temel Liseler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular YGS-LYS Kursu Ankara Özel Öğretim Kursu Ankara Ankaradaki En İyi Dershane Veli Bilgilendirme Temel Lise Bünyesinde Verilen Etütler Ankara Temel Lise YKS TYT Kursu YKS Eğitimi Temel lise bünyesinde verilen psikolojik danışmanlık Ankara Temel Lise Veli Bilgilendirme Sistemi Temel Lise Anlayışımız Sınav Kaygısı Ankara YKS Eğitimimiz Ankara Temel Lise Ankara Temel Lise Rehberlik Hizmeti Temel Lise Bünyesinde Verilen Kaynaklar Ankara Temel Lisesi Uygun Fiyat Politikası YKS Nedir? Neden Temel Lise? Temel Lise Nedir? Temel Lise Sosyal Yaşam Türkiyedeki Lise Çeşitleri Dershanelerden Temel Liseye Geçiş Temel Liselerin Ayrıcalıkları Temel Lise Fiyatları Ankara Temel Lise İle Üniversiteye Hazırlanın Temel Lise Sınav Sistemleri Kısa Bir Mola Verin! Ankara Butik Dershanesi Yaz Kampı Ankara Temel Lisesinde Üniversiteye Hazırlık Temel Lise Avantajları ORTADOĞULULAR TEMEL LİSESİ AYRICALIKLARI EĞİTİMDE TEMEL LİSE TEMEL LİSE AVANTAJLARI SÖZEL DERSLER İÇİN HAZIRLANAN DERS PROGRAMLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER TEMEL LİSE İLE SOSYAL YAŞAM Kızılay Anadolu Lisesi EĞİTİMDE ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ LİSE TERCİHİ KURUM VE ÖĞRENCİ ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIKTA TEMEL LİSE DOĞRU EĞİTİM DOĞRU GELECEK ANKARADAKİ TEMEL LİSELER Kızılaydaki temel liseler KIZILAY TEMEL LİSE ÜCRETLERİ Ankaradaki temel lise ücretleri Kızılayın en iyi lisesi Ankaradaki anadolu liseleri Kızılay Temel Lise Temel Lise Ankara