Hobi Edinmeyen İnsanlarız. Peki Hobi Nedir?

19.9.2018    178


Hobi Edinmeyen İnsanlarız. Peki Hobi Nedir?

Nesillerdir yok olmuş keşfedilmemiş yetenekler oldu. İçlerde kalan ukdeler oldu. Hep “aman yavrum öyle meslek mi olurmuş onu hobi olarak yap bir de gerçek mesleğin olsun” demeler oldu. Ama ne yazık ki o gerçek meslekler hep hobileri hayaller olarak çöpe attı, atmaya da devam ediyor.

HOBİ EDİNMENİN ÖNEMİ

Hobi edinmek mevzusu benim için hep olduğunu zannettiğim ama aslında hiç tam anlamıyla edinemediğim bir aktiviteymiş. Öyleymiş, diyorum çünkü bunu daha çok yeni fark etmeye başladım. Hobiler edinirken fark etmeye başladım. Sonra da benim ve tahminimce etrafımdaki çoğu kişinin bu hobi edinme olayını neden beceremediğini düşündüm ve geldiğim nokta yetiştirilme tarzımız ve eğitim sisteminin eksikleriydi.

Yetiştirilme tarzımız derken aile yapılarımızdan ve örnek aldıklarımızdan bahsediyorum. Mesela ben ailemden çok güzel nasıl akademik başarıya ulaşılır öğrendim ama ne yazık ki hobi edinmeyi öğrenemedim. Tabii ki onlar asla sadece iş ev olan insanlar olmadılar, hayatlarında her zaman kitap, sinema, vs. oldu. Ama bunlar yeni yeni anlıyorum ki bir hobi seviyesinde değillerdi hiçbir zaman.

Eğitim sistemi derken de baya baya şu çok moda olan söylemi kast ediyorum; ezberci eğitim. Evet, ne yazık ki klişeye girdim ama elimden bir şey gelmiyor. Elbette bir matematik dersinde 2+2 yerine yaşam nedir öğretilsin demiyorum, daha doğrusu diyemem. Ama diyorum ki bize asla başka bir yol gösterilmedi. Mesela Türkçe dersinde dediler ki şu kitabı okuyun bundan sınav olacaksınız. Ve biz de okuduk, sınav olduk, belki kopya çektik, belki de şıklıydı “kitabın ana fikri nedir” sorusunu attık. E ne anladım ben bu okumadan, hiçbir şey. Ne zevki vardı, yoktu.

HOBİ EDİNMEK NEDİR?

Hani hepimize olur ya oturursunuz koltukta ve bir şey yapasınız olmaz ama yok yani gelmez içinizden bir şey. İşte, tam o anda beyninizde bilgisayarı açıp bakınmak istediğiniz bir şey varsa ve o bir şey hep aynı şeyse, o şey sizin hobinizdir. Onun hakkında güncel olayları bilirsiniz, takip ettiğiniz kişiler olur, bu bir aktiviteyse kalkıp onu yapma isteğiniz olur ya da yoğun döneminizin bitmesini hobinize vakit ayırmak için iple çekersiniz.

Fena mı olurdu bize eskiden öğretselerdi hayatımızda iş ve okul dışında bir şeyler yapınca hayatın güzelleştiğini. Fena mı olurdu daha küçücük insanlarken mesela dördüncü sınıfta okulun yanında bir de yapmaktan keyif aldığımız bir şeyler olsaydı. Bu noktada belki anne babalar okuyup hemen savunmaya geçecek “ama ben çocuğumu yazdırdım keman kursuna iki hafta sonra elini sürmedi” diye.

Ama işte tam olarak da bu noktadayım ben, o kursu siz seçtiniz ve çocuğunuz onu sevmedi. Bu demek değil ki çocuğunuz sanattan zevk almayacak birisi olacak. Bir de “çocuğum piyanoda yapamadı ama matematiği hep 5” diyen aileler var ama şu acı bir gerçek ki zaten o zamanlar herkesin notu 5 ve hiç kimse matematik profesörü olmuyor. Tabii ki olabilir, hatta keşke olsa.

Dediğim gibi şu an ilgimi çeken şeylere tabi ki bundan on yıl önce sıkıntıdan ölerek bakardım belki de ama mevzu biraz seçenek sunulmasında bana kalırsa. Eminim ki yukarıda bahsettiğim baskılardan dolayı nesillerdir yok olmuş keşfedilmemiş yetenekler oldu. İçlerde kalan ukdeler oldu. Hep “aman yavrum öyle meslek mi olurmuş onu hobi olarak yap bir de gerçek mesleğin olsun” demeler oldu. Ama ne yazık ki o gerçek meslekler hep hobileri hayaller olarak çöpe attı, atmaya da devam ediyor.

Gençlik Ve Spor Bakanlığı KYK Yurtlarına Başvurular Başladı!

Gençlik ve Spor Bakanlığı‘ndan yapılan açıklamaya göre, 2017-2018 öğretim yılında ilk kez herhangi bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran hazı...

← Devamını Oku

ÖSYM den Puan Hesaplamasında Hata Açıklaması!

ÖSYM: Tablo 6C’nin ekinde okullardan mezun olan adayların ek puansız yerleştirme puanları kullanılmış 1110 adayın yerleşmesi değiştirilmiş, 1628 ad...

Devamını Oku →

HEMEN FORMU DOLDURUN

Fiyatlar ve kurslarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olun.


Ankaradaki anadolu liseleri Kızılayın en iyi lisesi Temel Lise Ankara Kızılay Temel Lise Ankaradaki temel lise ücretleri KIZILAY TEMEL LİSE ÜCRETLERİ Kızılaydaki temel liseler ANKARADAKİ TEMEL LİSELER DOĞRU EĞİTİM DOĞRU GELECEK ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIKTA TEMEL LİSE KURUM VE ÖĞRENCİ LİSE TERCİHİ EĞİTİMDE ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ Kızılay Anadolu Lisesi TEMEL LİSE İLE SOSYAL YAŞAM SÖZEL DERSLER İÇİN HAZIRLANAN DERS PROGRAMLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER TEMEL LİSE AVANTAJLARI EĞİTİMDE TEMEL LİSE ORTADOĞULULAR TEMEL LİSESİ AYRICALIKLARI Temel Lise Avantajları Ankara Temel Lisesinde Üniversiteye Hazırlık Ankara Butik Dershanesi Yaz Kampı Kısa Bir Mola Verin! Temel Lise Sınav Sistemleri Ankara Temel Lise İle Üniversiteye Hazırlanın Temel Lise Fiyatları Temel Liselerin Ayrıcalıkları Dershanelerden Temel Liseye Geçiş Türkiyedeki Lise Çeşitleri Temel Lise Sosyal Yaşam Temel Lise Nedir? Neden Temel Lise? YKS Nedir? Ankara Temel Lisesi Uygun Fiyat Politikası Temel Lise Bünyesinde Verilen Kaynaklar Ankara Temel Lise Rehberlik Hizmeti Ankara Temel Lise Ankara YKS Eğitimimiz Sınav Kaygısı Temel Lise Anlayışımız Ankara Temel Lise Veli Bilgilendirme Sistemi Temel lise bünyesinde verilen psikolojik danışmanlık YKS Eğitimi Ankara Temel Lise YKS TYT Kursu Temel Lise Bünyesinde Verilen Etütler Veli Bilgilendirme Ankaradaki En İyi Dershane Özel Öğretim Kursu Ankara YGS-LYS Kursu Ankara Temel Liseler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular